Przejdź do głównej zawartości

Oni mają piwo, a my - komisję

Chodzi oczywiście o piwo Grodziskie. W kolejnym browarze poza granicami Polski uwarzono warkę Grodziskiego - tym razem w holenderskim Jopen. Stało się to dzięki staraniom (i przy współpracy) historyka browarnictwa Rona Pattinsona oraz dziennikarza NY Times Evana Raila. Uwarzone zostały 2 warki, jedna zwykła i jedna nieco bardziej eksperymentalna, z dodatkiem kory brzozowej, co podobno (według jednego ze źródeł) było stosowane od czasu do czasu.

I co teraz w naszym pięknym kraju? Ano, nic nowego.

Janek Szała, którego prywatnie bardzo lubię, a jako piwowara cenię za całościowe podejście do tematu, na FB zaczął wybrzydzać, że to taka podróba typowa, bo wędzony słód pszeniczny od Weyermanna, bo drożdże nie wiadomo jakie, bo ta kora brzozowa to taka mało wiarygodna. I że nie ma się czym jarać. Parę osób mu zawtórowało, że jak tak ma być piwo rekonstruowane, to lepiej żeby wcale nie było.

Jakby mnie jakiś piorun strzelił. Browar z marką i z historią robi unikalne piwo, o jakim nikt tam w okolicy nie słyszał, bo kogoś tam przekonał jakiś historyk, który ma bzika na punkcie historycznych stylów. Jest to styl pochodzący z Polski, na którym bardzo nam zależy. Mam wrażenie, że nawet powinno bardziej, niż na porterze bałtyckim, który określany jest jako "piwowarski skarb Polski", a to dlatego, że w odróżnienia od porteru styl ten wywodzi się stąd. Teraz jednak ludzie, którzy powinni się cieszyć z tego, że się komuś chce ryzykować robienie takiego dziwnego piwa z jakiejś tam Polski (w Holandii, gdzie moim zdaniem nienawidzą Polski i Polaków bardziej, niż gdziekolwiek indziej, jakbyśmy im nie przymierzając urządzili 300 lat krwawej okupacji) - teraz wybrzydzają na słód od Weyermanna, na drożdże nie wiadomo skąd i na to, że połowę piwa zrobiono w stylu eksperymentalnym.

Agnieszka Łopata w tym samym wątku na FB podsumowała to według mnie bardzo trafnie - "oni mają piwo, a my - komisję" (chodziło o komisję "Grodziskie Redivivus" przy PSPD). Jeżeli Polacy nie zadbają o to, żeby polskie browary przynajmniej od czasu do czasu warzyły coś w rodzaju Grodziskiego, to już naprawdę go nie będzie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Programowanie ESP8266 w C/C++

ESP8266 powoli ustępuje miejsca swojemu następcy ESP32, ale jest to proces wyjątkowo powolny. Może to ceny tak samych chipów jak i płytek developerskich to powodują (niewiele jest gotowych modułów w cenie poniżej $10 z przesyłką), a może rozbudowany ekosystem bibliotek do ESP8266. W każdym razie ze starszym bratem ESP32 jeszcze długo będziemy mieć do czynienia, zwłaszcza że jest to wciąż jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o mikrokontrolery.

ESP8266 można programować w Lua lub w Pythonie, jednak najlepszym wyjściem jest zaprogramowanie własnego firmware w C++ lub w C - daje to największą kontrolę i zapewnia najlepszą wydajność. Jakie mamy do tego możliwości? Od najłatwiejszej do najbardziej skomplikowanej.
ESP8266 core dla Arduino Link: Github

To jest najprostsze rozwiązanie, implementacja ramówki Wiring dla ESP8266. Jakkolwiek można tę obsługę zainstalować w Arduino IDE, to nie ma to większego sensu, bo nie da się tego edytora używać do niczego poważniejszego. Pisze się to w nor…

RetroPie, bo mi się dziecko alienowało

Dziecko moje najdroższe alienowało mi się siedząc przed komputerem w swoim pokoju. Nie żebym jej zabraniał, ale skoro ma grać, to niech gra przy nas, w salonie. Przynajmniej będziemy wiedzieli w co gra.

Wymagane hardware:

Raspberry Pi 2 Mod. B,karta SD min. 8GB,gamepad na USB,telewizor
Opcjonalne w zależności od konfiguracji:

karta WiFi na USBklawiatura na USBpendrive czy inny storage na USB Jak już to wszystko mamy, to możemy robić. Zajmie to parę godzin wszystkiego.
RetroPie Obraz RetroPie pobieramy ze strony projektu, to będzie ten którego nazwa kończy się na rpi2.img.gz. Następnie obraz ten trzeba rozpakować i nagrać w standardowy sposób na kartę SD. Wkładamy kartę do RPi, podłączamy pada do USB, bootujemy naszą zabawkę i zaczynamy konfigurowanko jak zwykle z RPi (z podłączonego klawikordu i na telewizorze, albo po ludzku, po zalogowaniu przez SSH), czyli najpierw używając skryptu raspi-config rozciągamy system plików na całą kartę, reboot, pełna aktualizacja systemu, być może reboo…

RetroPie, ROM-y z USB

Po wrzuceniu kilku ROM-ów na PSX okazało się, że karta SD z której bootuje się system jest za mała na to, żeby je tam trzymać. Inne opcje jakie przyszły mi do głowy to trzymać je na pendrive albo zamontować katalog z NAS po Sambie. W pomieszczeniu gdzie stoi telewizor WiFi działa co najwyżej jako-tako (nikt nie pomyślał o kablaturze podczas budowy...), więc na początek pójdzie 8GB pendrive. Powinno wystarczyć na parę dni.
Albo rybka, albo pipka RetroPie ma bardzo fajny ficzer automatycznego transferu ROM-ów po podłączeniu storage do USB. Jakkolwiek bardzo miłe i user friendly, to zupełnie nie będzie przydatne w momencie, gdy będziemy tam trzymać ROM-y. W końcu jak będziemy chcieli sobie coś tam wgrać, to i tak trzeba będzie wyjąć pendrive i włożyć go ponownie. Zaczynamy więc od wyłączenia tego wodotrysku, odpalamy retropie_setup.sh i na ekranie głównym wybieramy "Setup / configuration", a następnie "USB ROM Service":
i dalej "Disable USB ROM Service": Wyd…