Przejdź do głównej zawartości

Intensywne lato tego roku było

Tak, to było bardzo intensywne lato. Nie siedzieliśmy wiele w domu, z trudem też udawało mi się zrealizować plany warzelne, wiele też rzeczy mnie ominęło. Skąd to tak, dlaczego to tak, nagle zaczęło się więcej dziać, czy mój samochód wolniej jeździ? Czas chyba na chwilę refleksji, bo nie nadążam za życiem.Nie wydaje mi się, żeby tego roku działo się więcej wydarzeń i imprez w kręgu moich zainteresowań, odwiedzałem bowiem tylko te miejsca i imprezy, w których już bywałem wcześniej, wręcz nawet na kilka się nie dałem rady wybrać - ominął mnie m.in. Bużański Leszcz w Skansenie w Kuligowie, czego ogromnie żałuję, bo to przyjemna impreza wśród życzliwych ludzi. Ale nie wyrobilibyśmy się, bo w ten sam weekend odbywał się Hubertus w Stajni u Macieja. I tak było co weekend prawie, trzeba było wybierać gdzie pojechać, niejednokrotnie między kilkoma ciekawymi wydarzeniami. Dość powiedzieć, że nie udało się nam być nawet na jednym Śniadaniu na Trawie w tym roku.

Wydaje mi się jednak, że to zwiększona sprawność kanałów informacyjnych spowodowała wrażenie natłoku wydarzeń. Już nie dowiaduję się o imprezach po fakcie, tylko odpowiednio wcześniej, zamiast żałować że nie wiedziałem - żałuję że nie mogłem uczestniczyć. Czas nie jest z gumy i tak jak nie dawałem rady obskoczyć wszystkiego co chciałem rok czy dwa lata temu, tak i nie dałem  rady obskoczyć w tym roku. Tylko z innego powodu.

Signum temporis i nie mam pojęcia jak wybrnąć z tego impasu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Programowanie ESP8266 w C/C++

ESP8266 powoli ustępuje miejsca swojemu następcy ESP32, ale jest to proces wyjątkowo powolny. Może to ceny tak samych chipów jak i płytek developerskich to powodują (niewiele jest gotowych modułów w cenie poniżej $10 z przesyłką), a może rozbudowany ekosystem bibliotek do ESP8266. W każdym razie ze starszym bratem ESP32 jeszcze długo będziemy mieć do czynienia, zwłaszcza że jest to wciąż jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o mikrokontrolery.

ESP8266 można programować w Lua lub w Pythonie, jednak najlepszym wyjściem jest zaprogramowanie własnego firmware w C++ lub w C - daje to największą kontrolę i zapewnia najlepszą wydajność. Jakie mamy do tego możliwości? Od najłatwiejszej do najbardziej skomplikowanej.
ESP8266 core dla Arduino Link: Github

To jest najprostsze rozwiązanie, implementacja ramówki Wiring dla ESP8266. Jakkolwiek można tę obsługę zainstalować w Arduino IDE, to nie ma to większego sensu, bo nie da się tego edytora używać do niczego poważniejszego. Pisze się to w nor…

RetroPie, bo mi się dziecko alienowało

Dziecko moje najdroższe alienowało mi się siedząc przed komputerem w swoim pokoju. Nie żebym jej zabraniał, ale skoro ma grać, to niech gra przy nas, w salonie. Przynajmniej będziemy wiedzieli w co gra.

Wymagane hardware:

Raspberry Pi 2 Mod. B,karta SD min. 8GB,gamepad na USB,telewizor
Opcjonalne w zależności od konfiguracji:

karta WiFi na USBklawiatura na USBpendrive czy inny storage na USB Jak już to wszystko mamy, to możemy robić. Zajmie to parę godzin wszystkiego.
RetroPie Obraz RetroPie pobieramy ze strony projektu, to będzie ten którego nazwa kończy się na rpi2.img.gz. Następnie obraz ten trzeba rozpakować i nagrać w standardowy sposób na kartę SD. Wkładamy kartę do RPi, podłączamy pada do USB, bootujemy naszą zabawkę i zaczynamy konfigurowanko jak zwykle z RPi (z podłączonego klawikordu i na telewizorze, albo po ludzku, po zalogowaniu przez SSH), czyli najpierw używając skryptu raspi-config rozciągamy system plików na całą kartę, reboot, pełna aktualizacja systemu, być może reboo…

RetroPie, ROM-y z USB

Po wrzuceniu kilku ROM-ów na PSX okazało się, że karta SD z której bootuje się system jest za mała na to, żeby je tam trzymać. Inne opcje jakie przyszły mi do głowy to trzymać je na pendrive albo zamontować katalog z NAS po Sambie. W pomieszczeniu gdzie stoi telewizor WiFi działa co najwyżej jako-tako (nikt nie pomyślał o kablaturze podczas budowy...), więc na początek pójdzie 8GB pendrive. Powinno wystarczyć na parę dni.
Albo rybka, albo pipka RetroPie ma bardzo fajny ficzer automatycznego transferu ROM-ów po podłączeniu storage do USB. Jakkolwiek bardzo miłe i user friendly, to zupełnie nie będzie przydatne w momencie, gdy będziemy tam trzymać ROM-y. W końcu jak będziemy chcieli sobie coś tam wgrać, to i tak trzeba będzie wyjąć pendrive i włożyć go ponownie. Zaczynamy więc od wyłączenia tego wodotrysku, odpalamy retropie_setup.sh i na ekranie głównym wybieramy "Setup / configuration", a następnie "USB ROM Service":
i dalej "Disable USB ROM Service": Wyd…