Przejdź do głównej zawartości

Raspbian Jessie, z obrazkami

Uczestnicy: Raspberry Pi B i 4" wyświetlacz 320x480px
Początkowa inspiracja: Juho Vähä-Herttua
System operacyjny: Raspbian Jessie

Wymyśliłem sobie jedno zastosowanie w domu dla starego RPi B (bez plusa, 26-pin GPIO, 900MHz single core i 512MB RAM). Do tego jednak potrzebowałem jakiegoś wyświetlacza z panelem dotykowym. Przypadkiem wpadł mi w ręce taki jeden, 4 calowy, całkiem popularny. Okazja była, to wziąłem. No to jak to teraz odpalić na moim RPi?

Posługując się oryginalnymi wskazówkami udało mi się uruchomić wszystko na Raspbianie Wheezy, ale to mnie nie zadowalało - potrzebowałem czegoś nowszego, z Qt 5.x. No to trzeba spróbować na Jessie. Zacznijmy od dupy strony, czyli najpierw w raspi-config włączymy sobie obsługę SPI. Będzie potrzebna, a później będzie przez to mniej pierdzielenia, taki jest plus spoilerów.

Debian, you make me sick

Typowe rozwiązania problemów jak ładowanie modułów z /etc/modules okazały się przestarzałe i niegodne nowoczesnego Debiana 8.0 Jessie. Teraz moduły i owszem ładuje się z /etc/modules, ale parametry ustawia w odpowiednim pliku w katalogu /etc/modprobe.d. Ja to już widziałem, w Arch Linuksie, i to było złe. Przedostatni bastion rozumu i godności linuksiarza upadł wraz z Debianem Jessie (ostatni to Slackware i jak na razie trzyma się mocno). No ale wracajmy do adremu.

Już początek się nie zgadza - rpi-update z podanego repozytorium aktualizuje kernel do wersji starszej niż jest zainstalowana systemowo. WTF? A może wcale nie trzeba? No, wcale nie trzeba. Krok z aktualizacją jądra weg. I reboot też. Czyli że robimy sobie z terminala:

pi@raspberrypi ~ $ sudo modprobe flexfb nobacklight regwidth=16 init=-1,0xb0,0x0,-1,0x11,-2,250,-1,0x3A,0x55,-1,0xC2,0x44,-1,0xC5,0x00,0x00,0x00,0x00,-1,0xE0,0x0F,0x1F,0x1C,0x0C,0x0F,0x08,0x48,0x98,0x37,0x0A,0x13,0x04,0x11,0x0D,0x00,-1,0xE1,0x0F,0x32,0x2E,0x0B,0x0D,0x05,0x47,0x75,0x37,0x06,0x10,0x03,0x24,0x20,0x00,-1,0xE2,0x0F,0x32,0x2E,0x0B,0x0D,0x05,0x47,0x75,0x37,0x06,0x10,0x03,0x24,0x20,0x00,-1,0x36,0x28,-1,0x11,-1,0x29,-3 width=480 height=320

pi@raspberrypi ~ $ sudo modprobe fbtft_device name=flexfb speed=16000000 gpios=reset:25,dc:24

Jak zadziałało i ekranik przestał być biały/jasno-szary, to znaczy że wszystko działa. Thank you Debian for fucking nothing. Reszta powinna ruszyć wg oryginalnej instrukcji z wyjątkiem - tadam! - automatycznego ładowania modułów. Wraz z nastaniem Debiana 8 robi się to całkiem inaczej, czyli...

/etc/modules i /etc/modprobe.d

Debian embraces systemd. Jakkolwiek erotycznie by to nie brzmiało, to nie może być nic dobrego. Przedostatnia dystrybucja która nie używała systemd lub używała go w sposób w miarę unobtrusive właśnie poszła robić na ulicy gdzieś w Tajlandii, a zanim przemigrujemy systemy do Slackware, to teraz robi się to tak:
  • w /etc/modules wypisuje się tylko nazwy modułów, które mają zostać załadowane zanim udev się uruchomi (resztę ma obsłużyć udev i módlmy się, żeby mu się udało);
  • w plikach w katalogu /etc/modprobe.d wpisuje się odpowiednio parametry ładowania modułów.
Czyli inaczej mówiąc było prosto, teraz jest źle. W przypadku tego ekraniku polega to na tym, że w /etc/modules są tylko wpisane nazwy modułów do załadowania (w naszym przypadku to spi-bcm2835, flexfb i fbtft_device - każdy w oddzielnej linijce) a w pliku /etc/modprobe.d/fbtft.conf (bo taki akurat mieliśmy kaprys) są opcje, czyli to co kiedyś w /etc/modules, tylko każda linijka poprzedzona słowem "options", np.:

options fbtft_device name=flexfb speed=16000000 gpios=reset:25,dc:24

Reszta jak w oryginale, tylko oczywiście trzeba przeprowadzić kalibrację, bo cyferki dla 4-calowego ekraniku są inne, niż dla 3,5-calowego. Ale to przecież drobiazg, wiadomo co trzeba zrobić.

Co dalej?

Do zrobienia zostało mi zmienić orientację ekranu (z domyślnej poziomej na pionową, tak żeby wtyczka zasilania była od góry) i środowisko graficzne (z lxde na fluxboxa, potrzebuję tylko managera okien, a im mniej graficznych wodotrysków tym lepiej). Ale to już zupełnie inna historia.

Okazuje się, że to już prościzna. Najpierw trzeba zainstalować fluxboxa (nikt by się nie domyślił) i dopisać odpowiednią linijkę w pliku .xsession swojego użytkownika. Powiedzmy, że będzie to wyglądać jakoś tak:

$ sudo apt-get install fluxbox
$ echo "fluxbox" > .xsession

Oryginalna instrukcja dobrze podpowiada co trzeba zrobić by obrócić ekran, jednak dla 4" nie wystarczy zmienić porządku opcji kalibracji, ale dla pewności lepiej jest tę kalibrację przeprowadzić od nowa ze zmienioną geometrią. Szczęśliwie xinput-calibrator w Jessie jest już w repo, więc w porównaniu do Wheezy obejdzie się bez kompilowania ze źródeł. Efekt tymczasowo wygląda tak:Remove bloatware

Tak się to uruchamiało na full-wypas Raspbianie Jessie, ze wszystkimi bloatami jakie wymyślili dla ośmioletnich miszczów klawiatury. Prawdziwy linuksiarz nie idzie tą drogą, prawdziwy linuksiarz odpala Vima i sobie wszystko pokonfiguruje sam, zaczynając od dystrybucji minimal. Czyli abarot zaczynamy, tylko z obrazem Raspbian Jessie minimal, bo zamiast usuwać co niepotrzebne, lepiej jest zainstalować tylko to co potrzebne (komu potrzebny jest login manager w komputerku sterownika?!).

$ sudo apt-get install fluxbox xinit xserver-xorg-video-fbturbo
$ echo '[[ -z $DISPLAY && $XDG_VTNR -eq 1 ]] && exec startx' >> .profile
$ echo 'exec startfluxbox' > .xinitrc

Potem oczywiście można sobie pokonfigurować tego naszego fluxboxa jak się chce, oczywiście ręcznie edytując pliki w ~/.fluxbox. A jak. W raspi-config pozostaje ustawić sobie automatyczne bootowanie do sesji terminalowej i wuala.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Programowanie ESP8266 w C/C++

ESP8266 powoli ustępuje miejsca swojemu następcy ESP32, ale jest to proces wyjątkowo powolny. Może to ceny tak samych chipów jak i płytek developerskich to powodują (niewiele jest gotowych modułów w cenie poniżej $10 z przesyłką), a może rozbudowany ekosystem bibliotek do ESP8266. W każdym razie ze starszym bratem ESP32 jeszcze długo będziemy mieć do czynienia, zwłaszcza że jest to wciąż jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o mikrokontrolery.

ESP8266 można programować w Lua lub w Pythonie, jednak najlepszym wyjściem jest zaprogramowanie własnego firmware w C++ lub w C - daje to największą kontrolę i zapewnia najlepszą wydajność. Jakie mamy do tego możliwości? Od najłatwiejszej do najbardziej skomplikowanej.
ESP8266 core dla Arduino Link: Github

To jest najprostsze rozwiązanie, implementacja ramówki Wiring dla ESP8266. Jakkolwiek można tę obsługę zainstalować w Arduino IDE, to nie ma to większego sensu, bo nie da się tego edytora używać do niczego poważniejszego. Pisze się to w nor…

RetroPie, bo mi się dziecko alienowało

Dziecko moje najdroższe alienowało mi się siedząc przed komputerem w swoim pokoju. Nie żebym jej zabraniał, ale skoro ma grać, to niech gra przy nas, w salonie. Przynajmniej będziemy wiedzieli w co gra.

Wymagane hardware:

Raspberry Pi 2 Mod. B,karta SD min. 8GB,gamepad na USB,telewizor
Opcjonalne w zależności od konfiguracji:

karta WiFi na USBklawiatura na USBpendrive czy inny storage na USB Jak już to wszystko mamy, to możemy robić. Zajmie to parę godzin wszystkiego.
RetroPie Obraz RetroPie pobieramy ze strony projektu, to będzie ten którego nazwa kończy się na rpi2.img.gz. Następnie obraz ten trzeba rozpakować i nagrać w standardowy sposób na kartę SD. Wkładamy kartę do RPi, podłączamy pada do USB, bootujemy naszą zabawkę i zaczynamy konfigurowanko jak zwykle z RPi (z podłączonego klawikordu i na telewizorze, albo po ludzku, po zalogowaniu przez SSH), czyli najpierw używając skryptu raspi-config rozciągamy system plików na całą kartę, reboot, pełna aktualizacja systemu, być może reboo…

RetroPie, ROM-y z USB

Po wrzuceniu kilku ROM-ów na PSX okazało się, że karta SD z której bootuje się system jest za mała na to, żeby je tam trzymać. Inne opcje jakie przyszły mi do głowy to trzymać je na pendrive albo zamontować katalog z NAS po Sambie. W pomieszczeniu gdzie stoi telewizor WiFi działa co najwyżej jako-tako (nikt nie pomyślał o kablaturze podczas budowy...), więc na początek pójdzie 8GB pendrive. Powinno wystarczyć na parę dni.
Albo rybka, albo pipka RetroPie ma bardzo fajny ficzer automatycznego transferu ROM-ów po podłączeniu storage do USB. Jakkolwiek bardzo miłe i user friendly, to zupełnie nie będzie przydatne w momencie, gdy będziemy tam trzymać ROM-y. W końcu jak będziemy chcieli sobie coś tam wgrać, to i tak trzeba będzie wyjąć pendrive i włożyć go ponownie. Zaczynamy więc od wyłączenia tego wodotrysku, odpalamy retropie_setup.sh i na ekranie głównym wybieramy "Setup / configuration", a następnie "USB ROM Service":
i dalej "Disable USB ROM Service": Wyd…