Przejdź do głównej zawartości

Programowanie ESP8266 w C/C++


ESP8266 powoli ustępuje miejsca swojemu następcy ESP32, ale jest to proces wyjątkowo powolny. Może to ceny tak samych chipów jak i płytek developerskich to powodują (niewiele jest gotowych modułów w cenie poniżej $10 z przesyłką), a może rozbudowany ekosystem bibliotek do ESP8266. W każdym razie ze starszym bratem ESP32 jeszcze długo będziemy mieć do czynienia, zwłaszcza że jest to wciąż jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o mikrokontrolery.

ESP8266 można programować w Lua lub w Pythonie, jednak najlepszym wyjściem jest zaprogramowanie własnego firmware w C++ lub w C - daje to największą kontrolę i zapewnia najlepszą wydajność. Jakie mamy do tego możliwości? Od najłatwiejszej do najbardziej skomplikowanej.

ESP8266 core dla Arduino

Link: Github

To jest najprostsze rozwiązanie, implementacja ramówki Wiring dla ESP8266. Jakkolwiek można tę obsługę zainstalować w Arduino IDE, to nie ma to większego sensu, bo nie da się tego edytora używać do niczego poważniejszego. Pisze się to w normalnym C++11, z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z właściwości platformy (np. wykonywanie zadań w głównej pętli nie może zająć razem więcej niż 2 sekundy, itp.). Jako ramówkę do budowania polecam PlatformIO, niekoniecznie z IDE (bazuje na edytorze Atom i nie jest jakoś szczególnie stabilne).

Sming

Link: Github

Alternatywny framework, wciąż jednak wykorzystujący sporo kodu z Wiring. W dużej mierze ułatwia to korzystanie z bibliotek dla ESP8266/Arduino, jednak często wymagają one delikatnego tuningu - przede wszystkim dlatego, że oczekują ustawionych innych zmiennych środowiskowych które załatwia Arduino core, ale również dlatego, że część z nich jest przystosowana do działania w pętli, a Sming jest ramówką asynchroniczną, opartą na zdarzeniach i callbackach. W tym ostatnim przypadku kod który ma być wykonywany w pętli trzeba wykonywać okresowo przy użyciu timera. Aktywnie rozwijany, jest wokół niego jakieś community, chociaż nie jest szeroko rozpowszechniony i niektóre rozwiązania są... dyskusyjne, co najmniej. Ale jest na dobrej drodze.

ESP OpenRTOS

Link: Github

Bazujący na FreeRTOS framework do programowania ESP8266, więc kod pisze się w C99 (-std=gnu99). Kod charakterystyczny dla platformy bazuje na dość starym kodzie ESP RTOS SDK, ponieważ dla twórców ważne było by był on zgodny z licencją BSD. Wymaga więcej zachodu niż wcześniejsze opcje, nie jest również tak aktywnie rozwijany, ma wciąż sporo błędów i nie wszystko działa. Bezapelacyjnym minusem jest mała liczba dostępnych bibliotek, co w połączeniu z minimalnym community może sprawiać problemy gdy coś nie działa.

ESP (RTOS|NONOS) SDK

Link: strona producenta lub alternatywne SDK

Programowanie w SDK dostarczonym przez producenta, dostępna jest zarówno wersja klasyczna ("nonos") i bazująca na FreeRTOS ("RTOS"). Tutaj już wszystko jest tak "blisko żelaza", że już bliżej nie można. Dokumentacja SDK jest coraz lepsza, jest wiele "kickstartów" i szkieletów projektów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RetroPie, bo mi się dziecko alienowało

Dziecko moje najdroższe alienowało mi się siedząc przed komputerem w swoim pokoju. Nie żebym jej zabraniał, ale skoro ma grać, to niech gra przy nas, w salonie. Przynajmniej będziemy wiedzieli w co gra.

Wymagane hardware:

Raspberry Pi 2 Mod. B,karta SD min. 8GB,gamepad na USB,telewizor
Opcjonalne w zależności od konfiguracji:

karta WiFi na USBklawiatura na USBpendrive czy inny storage na USB Jak już to wszystko mamy, to możemy robić. Zajmie to parę godzin wszystkiego.
RetroPie Obraz RetroPie pobieramy ze strony projektu, to będzie ten którego nazwa kończy się na rpi2.img.gz. Następnie obraz ten trzeba rozpakować i nagrać w standardowy sposób na kartę SD. Wkładamy kartę do RPi, podłączamy pada do USB, bootujemy naszą zabawkę i zaczynamy konfigurowanko jak zwykle z RPi (z podłączonego klawikordu i na telewizorze, albo po ludzku, po zalogowaniu przez SSH), czyli najpierw używając skryptu raspi-config rozciągamy system plików na całą kartę, reboot, pełna aktualizacja systemu, być może reboo…

Hello, Mr. Developer

Po dłuższej robocie z innymi rzeczami trafił mi się jeden mały projekt, który idealnie nadał się na rozpoznanie bojem, co tam nowego panie w światku bibliotek narzędziowych/ramówek do robienia aplikacji sieciowych - proste REST API z jednym zasobem w kilku perspektywach. Pierwsza myśl była "robiłem to meeelion razy, w jeden dzień będzie z pokryciem 100%". Ale zaraz zorientowałem się, że to dobra okazja, żeby przy okazji rozejrzeć się, czy czasem coś nowego nie pojawiło się na arenie w ciągu tych 3 czy 4 lat, kiedy tłukłem w standardzie Flask + SQLAlchemy, do porzygu. Pamiętam przecież, jak ze 3 lata temu co chwilę pojawiały się jakieś zajawki, że tu jakiś framework osiągnął niesamowite wyniki w benchmarkach, a to jakiś przełomowy koncept miał na zawsze odmienić sposób w jaki robi się webaplikacje w Pythonie, a to to, a to tamto. Poprosiłem więc o chwilę ekstra na zastanowienie się i wyruszyłem wraz z Google na poszukiwanie króla dżungli.
Jest źle, a nawet bardzo źle. Asynch…